Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
(Po-Pia, 9-17 hod.)
0 ks
za € 0
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za € 100 a máte dopravu ZADARMO
 1. Úvod
 2. Blog
 3. Zdravá výživa
 4. Pre svoje antioxidačné a protizápalové účinky sa v čínskej medicíne používa už 1000 rokov. Tu sú fakty o rastline Ginkgo Biloba

Pre svoje antioxidačné a protizápalové účinky sa v čínskej medicíne používa už 1000 rokov. Tu sú fakty o rastline Ginkgo Biloba

Ginkgo biloba má veľa liečivých účinkov pre zdravie. V tradičnej čínskej medicíne sa používa asi 1 000 rokov. Na západnú kultúrnu scénu sa dostal pred niekoľkými storočiami, v posledných desaťročiach si však získal veľkú popularitu.

Použitie ginkga biloba

Ginkgo sa používa ako bylinný prostriedok na liečbu mnohých stavov, na liečbu demencie, Alzheimerovej choroby či únavy. Medzi ďalšie choroby či stavy, na ktoré má Ginkgo blahodarné účinky sú napríklad:

 • úzkosť a depresia
 • schizofrénia
 • nedostatočný prietok krvi do mozgu
 • problémy s krvným tlakom
 • výšková choroba
 • erektilná dysfunkcia
 • astma
 • neuropatia
 • rakovina
 • predmenštruačný syndróm
 • porucha pozornosti s hyperaktivitou (ADHD)
 • makulárna degenerácia

 

Liečivé účinky pre zdravie ginkga biloba

Predpokladá sa, že liečivé účinky ginka pochádzajú z jeho vysokých antioxidačných a protizápalových účinkov. Môže tiež zvýšiť prietok krvi a hrať úlohu v činnosti neurotransmiterov v mozgu.

Niektoré štúdie podporujú účinnosť ginka. V roku 2008 boli zverejnené výsledky štúdie Ginkgo Evaluation of Memory. Štúdia sa snažila zistiť, či by ginkgo znížilo výskyt všetkých druhov demencie vrátane Alzheimerovej choroby. Zamerala sa tiež na vplyv ginka na:

 • celkový kognitívny pokles
 • krvný tlak
 • výskyt kardiovaskulárnych chorôb a mozgovej príhody
 • celková úmrtnosť
 • funkčné postihnutie

 

Štúdia z roku 2014 ukázala, že suplementácia ginkga môže byť prospešná pre ľudí, ktorí už majú Alzheimerovu chorobu a užívajú inhibítory cholínesterázy, bežné lieky používané na liečbu tohto ochorenia.

Štúdia GEM tiež zistila, že ginkgo neznižuje vysoký krvný tlak. Môže však znížiť riziko ochorenia periférnych artérií spôsobené zlým krvným obehom.

Podľa systematického prehľadu z roku 2013 možno ginkgo považovať za adjuvantnú liečbu schizofrénie. Vedci zistili, že ginkgo „malo priaznivý účinok na pozitívne psychotické príznaky“ u ľudí s chronickou schizofréniou, ktorí užívajú antipsychotické lieky.

Vedci v tejto štúdii tiež našli pozitívne výsledky štúdie pre ADHD, autizmus a generalizovanú úzkostnú poruchu, ale naznačili však, že je potrebný ďalší výskum.

Podľa staršej štúdie zameranej na dôkazy môže ginkgo zlepšiť erektilnú dysfunkciu spôsobenú antidepresívami. Vedci sa domnievajú, že ginkgo zvyšuje dostupnosť plynu oxidu dusnatého, ktorý hrá úlohu pri zvyšovaní prietoku krvi do penisu.

Podľa štúdie z roku 2009 môže ginkgo pomôcť zmierniť príznaky predmenštruačného syndrómu. Počas štúdie došlo u účastníkov užívajúcich buď ginkgo alebo placebo k ústupu symptómov. Tí, ktorí brali ginko, mali podstatne väčšiu úľavu.

 

Riziká ginkga biloba

Ginkgo je pre zdravých ľudí všeobecne bezpečné používať s mierou až šesť mesiacov. Závažné vedľajšie účinky sú zriedkavé.

Úrad pre potraviny a liečivá (FDA) napriek tomu nereguluje ginkgo a iné voľne predajné bylinné doplnky tak prísne ako iné lieky. To znamená, že je ťažké presne vedieť, čo v ginkgu kupujete. Kupujte iba doplnky, ktorým dôverujete.

Ginkgo môže u niektorých ľudí spôsobiť alergickú reakciu. Vaše riziko môže byť vyššie, ak ste alergickí na urushioly, olejovitú živicu nachádzajúcu sa v jedovatom brečtane, škumpe, jedovatom dube a kôre manga.

Ginkgo môže zvýšiť krvácanie. Nepoužívajte ginkgo, ak máte poruchu krvácania, užívate lieky alebo užívate iné bylinky, ktoré môžu zvyšovať riziko krvácania. Aby ste znížili riziko krvácania, prestaňte užívať ginkgo najmenej dva týždne pred chirurgickým zákrokom.

Neužívajte ginkgo, ak užívate nejaké lieky, ktoré menia zrážanie krvi. Ginkgo môže mať vážne vedľajšie účinky. Ak užívate nejaké lieky, informujte svojho lekára o dávke, ktorú plánujete užiť.

Ginkgo môže znížiť hladinu cukru v krvi. Buďte opatrní, ak máte cukrovku alebo hypoglykémiu alebo ak užívate iné lieky alebo byliny, ktoré tiež znižujú hladinu cukru v krvi.

Z dôvodu možného rizika krvácania neužívajte ginkgo, ak ste tehotná. Ginkgo nebolo študované na použitie u tehotných žien, dojčiacich žien alebo detí.

 

Zdroj: healthline.com

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
Využite novinky, akcie a zľavy!
Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Email zasielame raz za 7 dní.

 

 

Copyright ©2023 Zdravie, krása & úspech - www.imunita-krasa.sk
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk