Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
(Po-Pia, 9-17 hod.)
0 ks
za € 0
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za € 100 a máte dopravu ZADARMO
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Zdravá výživa
  4. Huba Cordyceps a jej priaznivé účinky podložené vedou, o ktorých ste pravdepodobne nevedeli

Huba Cordyceps a jej priaznivé účinky podložené vedou, o ktorých ste pravdepodobne nevedeli

 

Doplnky a výrobky obsahujúce výťažok z Cordycepsu sú čoraz populárnejšie vďaka mnohým prínosom pre zdravie. Z viac ako 400 objavených druhov Cordycepsu sa výskumom zdravia stali dva: Cordyceps sinensis a Cordyceps militaris.

Ich potenciálne prínosy pre zdravie sú však sľubné:

 

Môže zvýšiť výkon pri cvičení

Predpokladá sa, že kordyceps zvyšuje produkciu molekuly adenozíntrifosfátu (ATP) v tele, ktorá je nevyhnutná pre dodanie energie do svalov. To môže zlepšiť spôsob, akým vaše telo využíva kyslík, najmä počas cvičenia.

V jednej štúdii vedci testovali ich vplyv na výkonnosť u 30 zdravých starších dospelých pomocou stacionárneho bicykla. Účastníci dostávali buď 3 gramy syntetického kmeňa Cordyceps nazývaného CS-4 denne alebo placebo tabletku počas šiestich týždňov.

Na konci štúdie sa hodnota VO2 max zvýšila o 7% u účastníkov, ktorí užívali CS-4, zatiaľ čo u účastníkov, ktorým sa podávali tablety s placebom, nedošlo k nijakej zmene. VO2 max je meranie používané na stanovenie úrovne kondície.

Jedna štúdia tiež testovala účinky zmesi húb obsahujúcich Cordyceps na výkonnosť u mladších dospelých.

Po troch týždňoch sa VO2 max účastníkov zvýšila v porovnaní s placebom o 11%.

Ukázalo sa, že Cordyceps zlepšuje opatrenia pri výkone u starších a mladších dospelých, ale nie u dobre trénovaných športovcov.

 

Potenciálne protinádorové účinky

Potenciál Cordycepsu spomaliť rast nádorov vyvolal v posledných rokoch značný záujem. Vedci sa domnievajú, že huby môžu mať protinádorové účinky niekoľkými spôsobmi.

V štúdiách na skúmavkách sa preukázalo, že Cordyceps inhibuje rast mnohých typov ľudských rakovinových buniek vrátane rakoviny pľúc, hrubého čreva, kože a pečene.

Štúdie na myšiach tiež preukázali, že Cordyceps má protinádorové účinky na lymfómy, melanómy a rakovinu pľúc.

Cordyceps môže tiež zvrátiť vedľajšie účinky spojené s mnohými formami liečby rakoviny. Jedným z týchto vedľajších účinkov je leukopénia.

Je zaujímavé, že Cordyceps zvrátil leukopéniu. Výsledky naznačujú, že tieto huby môžu slúžiť ako prevencia rakoviny a môžu pomôcť znížiť komplikácie spojené s niektorými spôsobmi liečby rakoviny.

 

Môže pomôcť pri liečbe cukrovky 2. typu

Cordyceps obsahuje špeciálny druh cukru, ktorý môže pomôcť pri liečbe cukrovky.

Cukrovka je ochorenie, pri ktorom telo buď neprodukuje alebo nereaguje na hormón inzulín, ktorý za normálnych okolností transportuje glukózu z cukru do vašich buniek na energiu.

Keď vaše telo neprodukuje dostatok inzulínu alebo na neho reaguje dobre, glukóza nemôže vstúpiť do buniek, takže zostáva v krvi. Príliš veľa glukózy v krvi môže časom spôsobiť vážne zdravotné problémy.

Preto je pre ľudí s cukrovkou dôležité zabezpečiť dobrú kontrolu hladiny cukru v krvi.

Je zaujímavé, že Cordyceps môže udržiavať hladinu cukru v krvi v zdravom rozmedzí napodobňovaním účinku inzulínu.

Niektoré dôkazy naznačujú, že môžu tiež chrániť pred ochorením obličiek, bežnou komplikáciou cukrovky.

V prehľade 22 štúdií, ktoré zahŕňali 1 746 ľudí s chronickým ochorením obličiek, došlo u tých, ktorí užívali doplnky Cordyceps, k zlepšeniu funkcie obličiek.

 

Možné výhody pre zdravie srdca

Ako sa objavujú výskumy účinkov Cordycepsu na zdravie srdca, výhody húb sú čoraz zreteľnejšie.

Cordyceps je v skutočnosti v Číne schválený na liečbu arytmie, stavu, pri ktorom je srdcový rytmus príliš pomalý, príliš rýchly alebo nepravidelný.

Cordyceps môže mať priaznivý vplyv aj na hladinu cholesterolu.

Výskum na zvieratách ukázal, že Cordyceps znižuje „zlý“ LDL cholesterol.

LDL môže zvýšiť riziko srdcových chorôb tým, že vedie k hromadeniu cholesterolu v tepnách.

Cordyceps môže byť prospešný pre zdravie srdca tým, že pomáha predchádzať arytmiám a znižuje hladinu triglyceridov a „zlého“ LDL cholesterolu.

Aj keď sú účinky huby cordyceps sľubné v mnohých oblastiach, o ich účinkoch na ľudí nie je veľa výskumov. Preto je potrebný ďalší výskum, kým odborníci môžu urobiť akékoľvek odporúčania.

Štúdie na zvieratách a laboratórne štúdie naznačujú, že Cordyceps má potenciál zlepšovať zdravie srdca a bojovať proti zápalom, rakovine, cukrovke a starnutiu.

Existujú však aj ľudské štúdie o účinkoch Cordycepsu na výkon. Zistilo sa, že huby potenciálne zvyšujú spotrebu energie a kyslíka počas cvičenia.

 

Zdroj: healthline.com, Obrázok: flickr.com

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
Využite novinky, akcie a zľavy!
Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Email zasielame raz za 7 dní.

 

 

Copyright ©2023 Zdravie, krása & úspech - www.imunita-krasa.sk
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk