Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
(Po-Pia, 9-17 hod.)
0 ks
za € 0
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za € 100 a máte dopravu ZADARMO

7 tipov ako prestať zabúdať, zvýšiť mentálny výkon a naštartovať dobrú pamäť

Úspešní ľudia, manažéri a podnikatelia potrebujú byťfokusovaný a reagovať na situácie vedome a dostatočne rýchlo. Je ľahké uviaznuť v stereotype každodenného života, ale ak sa budeme držať týchto siedmych tipov, čoskoro budeme mať bystrú myseľ.

  1. Osloboďme sa od rutiny, pravidelne vystupujme zo zóny komfortu. Navyknutá myseľ je  vo viacerých prípadoch obmedzená myseľ.

Štúdia Asociácie pre psychologickú vedu tvrdí, že tí, ktorí sa zapájajú do výziev, ktoré sú nové, náročné a vzrušujúce, si s väčšou pravdepodobnosťou udržia dobré kognitívne funkcie. Pasívne zapojenie to však nezabráni – počúvanie novej hudby a dokonca hranie väčšiny počítačových hier na „trénovanie mysle“ sotva povedie k duševnému rozvoju, ak vôbec.

„Dôležité je vyjsť von a urobiť niečo, čo je neznáme a psychicky náročné a čo poskytuje širokú mentálnu a sociálnu stimuláciu,“ hovorí Denise Park, psychologička a vedúca štúdie na Texaskej univerzite v Dallase. "Keď ste vo svojej zóne pohodlia, môžete byť mimo zóny vylepšenia."

Skúsme raz za týždeň urobiť niečo nové, čo je mimo našej komfortnej zóny – možno dokonca nájdeme novú záľubu.

  1. Buďme fyzicky aktívni

Fyzická aktivita zvyšuje prietok krvi do celého tela vrátane mozgu. To nám môže pomôcť udržať si ostrú pamäť.

Pre väčšinu zdravých dospelých, ministerstvo zdravotníctva a sociálnych služieb odporúča aspoň 150 minút týždenne miernej aeróbnej aktivity, ako je rýchla chôdza, alebo 75 minút týždenne intenzívnej aeróbnej aktivity, ako je jogging.

Najlepšie je, ak sa táto aktivita rozloží na celý týždeň. Ak nemáte čas na plnohodnotné cvičenie, skúste niekoľko 10-minútových prechádzok počas dňa.

Fyzická aktivita má tiež pozitívny vplyv na bežné duševné choroby, ako je depresia a úzkosť, ktoré často bránia aj tým najambicióznejším ľuďom pracovať na sebe. Počas fyzickej aktivity a športových výkonoch nás zaplavie endorfíny, hormóny šťastia.

Ak ešte nie ste fanúšikom cvičenia, môže to byť vaša nová aktivita mimo pohodlnej zóny!

  1. Doprajme si dostatok spánku

Podnikatelia musia často obetovať veľa spánku kvôli  práci, ale ak ho nebudeme mať dostatok, môže to byť dôvod, prečo sa váš biznis alebo osobný rozvoj spomalil.

Nedostatok spánku je spojený so stratou pamäti. Rovnako aj nepokojný spánok a spánok, ktorý je často narušený.

Urobme si zo zdravého spánku prioritu. Dospelí by mali v noci pravidelne spať 7 až 9 hodín.

5.Konzumujme zdravé potraviny zlepšujúce pamäť

Potraviny bohaté na železo, ako je mäso, vajcia a tmavá zelenina, môžu byť zodpovedné za zlepšenie koncentrácie a vyššie IQ, zatiaľ čo celozrnné cereálie a pečivo, ktoré obsahujú vitamín B1, zlepšujú rýchlosť našich mentálnych procesov.

Antioxidanty, ktoré sa najviac nachádzajú v čučoriedkach a bobuliach môžu spomaliť škodlivé účinky voľných radikálov na mozog.

Potraviny, ktoré sú bohaté na omega-3 mastné kyseliny, ako sú ryby a orechy, môžu časom bojovať proti depresii a zlepšiť kogníciu.

Nevynechávajte ani raňajky – nedostatok jedla ráno môže narušiť kognitívne schopnosti a pamäť.

Počíta sa aj to, čo pijeme. Príliš veľa alkoholu môže viesť k zmätku a strate pamäti.

  1. Udržujme poriadok vôkol seba

Je pravdepodobnejšie, že veci zabudneme, ak je v domácnosti neporiadok alebo naše poznámky v neporiadku.

Je dôležité mať prehľad o úlohách, stretnutiach a iných udalostiach v notebooku, kalendári alebo elektronickom plánovači. Keď si ich zapíšeme, môžeme dokonca každý záznam zopakovať nahlas, aby sme si ho uchovali v pamäti.

Udržujme zoznamy úloh aktuálne. Prečiarknime položky, ktoré sú dokončené.

Svoju peňaženku, kľúče, okuliare a ďalšie nevyhnutné predmety si ukladajme na určené miesto v našej domácnosti, aby sme ich mohli ľahko nájsť.

Obmedzme rozptýlenie, nerobme príliš veľa vecí naraz. Ak sa zameriame na informácie, ktoré si chceme zapamätať, je pravdepodobnejšie, že si ich neskôr vybavíme. Tiež môže pomôcť spojiť to, čo sa snažíme zapamätať, s obľúbenou skladbou alebo známym výrokom či nápadom.

  1. Trávme čas s priateľmi

Sociálna interakcia pomáha odvrátiť depresiu a stres, čo môže prispieť k strate pamäti.

Hľadajme príležitosti na stretnutie s blízkymi, priateľmi a inými ľuďmi, najmä ak žijete sami.

Zdroje: entrepreneur.com, mayoclinic.org

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
Využite novinky, akcie a zľavy!
Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Email zasielame raz za 7 dní.

 

 

Copyright ©2023 Zdravie, krása & úspech - www.imunita-krasa.sk
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk